View Point
2.13 inch
A balanced electronic shelf label that displays both price and product information.
A balanced ESL that enables the display of additional information alongside pricing, allowing not only price and barcode but also basic product details to be presented effectively.It features a 250 × 122 resolution (131 DPI) full graphic E-ink display, providing clear readability, and supports stable data transmission based on 2.4GHz wireless communication (up to 30 meters).
In addition, the CR2450 battery offers a lifespan of at least 7 years, reducing maintenance efforts. With IP65-rated durability and a wide viewing angle of over 170°, it is an efficient solution suitable for various retail and industrial environments.
Highlights
Specification
| Model Name | - White Case: MP0213A - Black Case: MP0213B |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 71.28 * 34.78 * 12.3 |
| Case Color | White, Black |
| Weight | 32 g |
| Display | Full graphic E-ink display (supports White / Black / Red / Yellow colors) |
| Display Area (mm) | 48.55 * 23.70 |
| Resolution (pixels) | 250 * 122 |
| Pixel Density (DPI) | 131 DPI |
| Viewing Angle | 170° |
| LED | Supports up to 7 colors based on RGB (Red, Green, Blue) |
| Wireless Communication / NFC | 2.4GHz (up to 30 m) / NFC supported |
| Battery | CR2450 (minimum 7 years lifespan) |
| IP Rating | IP65 |
