View Point
2.66 inch
An electronic shelf label capable of displaying everything from promotions to operational information.
An ESL capable of displaying promotions and inventory information, featuring a 296 × 152 resolution (125 DPI) full graphic E-ink display that clearly presents price, barcode, and additional information.With 2.4GHz wireless communication (up to 30 meters) and a CR2450 battery (minimum 7 years), it ensures stable operation while reducing maintenance costs.
In addition, its IP65-rated durability and wide viewing angle of over 170° provide excellent visibility in various environments, while RGB LED (7 colors) supports notification functions.
It is an ideal solution for a wide range of applications, including retail promotional displays, smart stores, logistics picking, and zone management.
Highlights
Specification
| Model Name | - White Case: MP0266A - Black Case: MP0266B |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 85.79 × 41.89 × 12.3 |
| Case Color | White, Black |
| Weight | 37 g |
| Display | Full graphic E-ink display (supports White / Black / Red / Yellow colors) |
| Display Area (mm) | 60.09 × 30.70 |
| Resolution (pixels) | 296 × 152 |
| Pixel Density (DPI) | 125 DPI |
| Viewing Angle | 170° |
| LED | Supports up to 7 colors based on RGB (Red, Green, Blue) |
| Wireless Communication / NFC | 2.4GHz (up to 30 m) / NFC supported |
| Battery | CR2450 (minimum 7 years lifespan) |
| IP Rating | IP65 |
